How many languages you know — that many times you are a person. Скільки мов ти знаєш-стільки разів ти людина. A different language is a different vision of life.Інша мова - це інше бачення життя (Фредеріко Фелліні). Who does not know foreign languages does not know anything about his own.Хто не знає іноземних мов, нічого не знає і про свою власну (Гете). To have another language is to possess a second soul.Володіти іншою мовою - це як мати другу душу. (Карл Великий).

Особливості композиції поеми Данте «Божественна комедія». Концепція світу й людини

Перейдіть за посиланням, перегялньте навчальне відео:

Зарубіжна література 10 клас. Урок №8.

Рекомендую ознайомтись зі змістом поеми Данте Аліг'єрі «Божественна комедія» за  одним з цих посилань:

➤➤➤ст.34-39 уривок з поеми "Божественна комедія" Зарубіжна література (Ковбасенко) 10 клас Стандарт 2018

➤➤➤Божественна комедія. Скорочено. Пекло. Данте Аліґ’єрі. 10 клас.

 Ознайомтесь із теоретичним матеріалом:

«Божественна комедія» - вершина творчості Данте Аліґ'єрі. Цей твір став не лише підсумком творчої діяльності письменника, а й підсумком розвитку художньої, філософської та релігійної думки Середньовіччя. Створення такого твору —- перший крок до епохи Відродження. Головною ідеєю твору є постійний пошук людиною нового шляху в житті. Структура твору — своєрідна подорож до потойбічного світу, здійснена поетом в уяві. Комедією твір був названий тому, що щасливо закінчується, а «Божественною» її назвав Джованні Боккаччо.

Композиція «Божественної комедії» побудована надзвичайно символічно. Вона складається з трьох частин. Частина перша – «Пекло» складається з 34 пісень. Дві перші з них –вступні частини, де герой блукає алегоричними лісовими хащами. Це симолізує його пошуки істини, де він, врешті-решт, втрачає орієнтири у морі знань та почуттів. У хащах він зустрічає звірів, які симолізують людські пороки: лева, який є уособленням пихатості та гордині, рись, яка уособлює пристрасть, а також вовчиху, яка уособлює жадібність, бажання наживи, ненажерливість. У такому товаристві поет не може знайти дороги. Правильний вихід з лісу тут уособлює правильний життєвий шлях, який так непросто знайти.

Далі йдуть 32 пісні про пекло. Пекло знаходиться у прірві, в якій дев’ять кіл. Чим глибше знаходиться коло, тим страшніше грішники, що знаходяться там. Така структура уособлює глибину падіння людей. У останньому колі, у найнижчому місті світу «Божественної комедії» сидить диявол, Люцифер.

Інші дві частини твору під назвою «Чистилище» та «Рай» налічують кожна по 33 пісні. Для Данте 33 має символічне значення: це вік Іісуса Христа, число гармонії. Частина «Пекло» має іншу кількість пісень, тому що в пеклі гармонії немає. А усього у творі 100 пісень, бо ця цифра символізує досконаласть.

Чистилище знаходиться на горі та налічує сім кіл. Це не випадково – у колах люди очищуються від семи основних гріхів. Цим вище коло, тим чистіша душа, що перебуває у ньому. На вершині гори знаходиться Рай, де насолоджуються життям праведники в оточенні янголів. Ще вище – емпірей, де герой зустрічає Бога в оточенні божественних сутностей. Вищі сили, як і сили зла, знаходяться у крайній точці, тільки тепер у найвищий. Симметрічна побудова твору підкреслює це смисловий контраст.

Структура «Божественної комедії» цілком відповідає основній ідеї твору – це шлях людини від оман і страждання – через очищення – до духовної гармонії та божественного просвітління. У композиції твору це символічний шлях з лісових хащ через пекло до чистилища, з якого можна досягти Раю і небесних чертогів.

Поема написана терцинами — строфами, що складаються з трьох рядків, об’єднаних римуванням аба, бвб, вгв, що створює єдиний ланцюг рим. Ця схильність до певних чисел пояснюється тим, що Данте надавав їм містичне тлумачення. Так, число 3 пов’язане із християнською ідеєю про Трійцю, число 33 має нагадувати про роки земного життя Ісуса Христа. Усього в «Божественній комедії» 100 пісень (число 100 — символ досконалості).

Концепція світу в «Божественній комедії»

Пекло. У Північній півкулі розташована глибока вирва Пекла, що має вигляд воронки, яка утворилася внаслідок падіння Люцифера-анге- ла, вигнаного з Раю. Центр її — у середині Землі. У дев’яти колах Пекла страждають душі грішників. Це всеосяжна картина людських вад і пороків.

Чистилище. У Південній півкулі розташована гора Чистилища, оточена з усіх боків океаном. Тут також дев’ять кіл (разом із Передчистили- щем і Земним Раєм). У Передчистилищі очищуються душі померлих, не примирених із церквою, недбайливих, тих, хто помер не своєю смертю.

Рай. Навколо Землі рухаються Сонце і планети. Вони також утворюють дев’ять кіл, на яких розташований Небесний Рай, де живуть у вічному блаженстві душі праведників.

Протягом твору Данте віртуозно використовує багату палітру кольорів та їхніх відтінків. У «Пеклі» панують похмурі кольори — переважно червоний і чорний, у «Чистилищі» — сіро-блакитний, зеленкуватий, золотистий і, нарешті, у «Раю» сяють променисті барви на тлі найчистішого світла.

Концепція людини в «Божественній комедії»

Гуманістичний пафос поеми полягає в тому, що Данте вперше в середньовічній літературі оцінює людину відповідно до її земного життя. Християнську догматику поет приймає як незмінну істину, проте у «Божественній комедії» дає нове бачення відносин божественного і людського. Він не протиставляє ці начала, але бачить їх у взаємній єдності.

Гуманізм Данте сповнений віри в сили людини. Людина сама відповідальна за своє благо, вирішальними тут є її особисті якості, а не багатство чи успадковане становище.

Завдання: записати лише цифру з правильною відповіддю таким чином:  Кодовий диктант. 

Ключ: 1,2,3,4.... 

Кодовий диктант 

І. На який вік вказує автор поеми?  

1. 35 років;  

2. 70 років; 

3. 100 років; 

4. 20 років  

ІІ. Куди спочатку потрапив автор поеми?  

1. На морське узбережжя; 

2. На ярмаркову площу 

3. У підземелля;  

4. У похмурий ліс  

ІІІ. Кого зустрів автор по дорозі?  

1. Вовк, заєць, ведмідь;  

2. Леопард, лев, вовчиця;  

3. Лев, леопард, ведмідь;  

4. Лисиця, лев, заєць  

ІV. Хто супроводжував автора по пеклу?  

1. Беатріче; 

2. Еней;

3. Вергілій; 

4. Гомер  

V. Хто супроводжував Данте у раю?  

1. Беатріче; 

2. Еней; 

3. Вергілій; 

4. Гомер  

VІ. Скільки кіл має пекло?  

1. 3; 

2. 5; 

3. 9; 

4. 100  

VІІ. Якою частиною потойбіччя спершу мандрував Данте?  1. Рай;Чистилище;  

2. Пекло;  

3. Річка  

4. Стікс  

VІІІ. У якому колі пекла страждали язичники й нехрещені немовлята?  1. У першому; 

2. У другому; 

3. У третьому; 

4. У четвертому  

ІХ. Який гріх Данте вважав найтяжчим?  

1. Вбивство; 

2. Ненажерливість;  

3. Марнотратство; 

4. Зрада 

Х. Зі скількох частин складається поема?  

1. З трьох; 

2. З дев’яти; 

3. Зі ста; 

4. З дев’яноста дев’яти 

ХІ. Коли Данте приснився дивний сон-подорож? 

1. Напередодні Великодньої п’ятниці 1300 р.;  

2. У ніч перед Різдвом;  

3. На день народження Данте;  

4. Точний час не визначено 

ХІІ. У якому колі пекла знаходився Гомер?  

1. У першому; 

2. У другому; 

3. У п’ятому;  

4. У сьомому 

Фото виконаного завдання і конспекту сфотографувати і надіслати мені в  особистому повідомленні

Немає коментарів:

Дописати коментар