Доброго дня, любі учні
Ознайомтесь з теоретичним матеріалом до теми
"Полемічні прийоми"
та виконайте практичне завдання
Завдання: ознайомтесь з теоретичним матеріалом до теми (підкреслене занготуйте в зошит)
Полеміка – суперечка, переважно під час з'ясування питань у політичній, діловій, літературній чи художній сферах. Це різновид суперечки, що вирізняється тим, що основні зусилля її учасників спрямовані на утвердження свого погляду на обговорюване питання. У полеміці завжди має бути визначена теза, що виступає предметом суперечки, певна змістовна зв'язність, яка передбачає увагу до аргументів протилежної сторони, черговість виступів учасників суперечки.
Полеміка як різновид спілкування, що відбувається у формі інтелектуального двобою, виконує соціальну (механізм прийняття рішень), інформаційну (інтенсивний обмін інформацією) та інтелектуальну (суперечка – єдиний тренажер людського розуму) функції.
Основне завдання полеміки – утвердження однієї з протилежних позицій, проте необхідно пам'ятати, що головним у суперечці є досягнення істини. У полеміці неприпустимі некоректні прийоми (підміна тези, аргумент до сили чи до невігластва, використання хибних і недоведених аргументів). У полеміці важливе значення мають, зокрема, ініціатива, нав'язування свого сценарію обговорення теми, раптовість у використанні доведення, вибір найбільш вдалого часу для викладення вирішальних аргументів.
Уміння організовувати полеміку, скеровувати її в потрібне русло вимагає від оратора великої майстерності, глибоких знань. Полемічна бесіда, гостра і одночасно толерантна, — найскладніша форма зближення з аудиторією.
Плідно вести дискусію, переконувати аудиторію, вигравати суперечки допомагають полемічні прийоми. Однак слід зауважити, що вони можуть бути як прийнятними (коректними), так і не дуже достойними того, щоб їх використовувати.
Завдання: в зошит полемічні прийоми, вивічть
Коректні полемічні прийоми
Зверни увагу!
Висміювання опонента — коректний прийом у ході полеміки. Однак його застосування потребує дотримання певних вимог:
- ніяким гумором, сарказмом, ніякою іронією не можна підміняти логічну критику і розкриття позицій опонента. Ці види комічного повинні вживатися в сукупності з усіма іншими заходами розкриття і критики позиції опонента;
- як у ході полеміки в цілому, так і у використанні гумору необхідна тактовність. До гумору слід удаватися делікатно, не торкаючись гідності особистості.
Немає коментарів:
Дописати коментар