How many languages you know — that many times you are a person. Скільки мов ти знаєш-стільки разів ти людина. A different language is a different vision of life.Інша мова - це інше бачення життя (Фредеріко Фелліні). Who does not know foreign languages does not know anything about his own.Хто не знає іноземних мов, нічого не знає і про свою власну (Гете). To have another language is to possess a second soul.Володіти іншою мовою - це як мати другу душу. (Карл Великий).

Полемічні прийоми

                                                 Доброго дня, любі учні


Ознайомтесь з теоретичним матеріалом до теми

"Полемічні прийоми"

та виконайте практичне завдання

Перегляньте відео-урок:

Завдання: ознайомтесь з теоретичним матеріалом до теми (підкреслене занготуйте в зошит)

Полеміка – суперечка, переважно під час з'ясування питань у політичній, діловій, літературній чи художній сферах. Це різновид суперечки, що вирізняється тим, що основні зусилля її учасників спрямовані на утвердження свого погляду на обговорюване питання. У полеміці завжди має бути визначена теза, що виступає предметом суперечки, певна змістовна зв'язність, яка передбачає увагу до аргументів протилежної сторони, черговість виступів учасників суперечки.

Полеміка як різновид спілкування, що відбувається у формі інтелектуального двобою, виконує соціальну (механізм прийняття рішень), інформаційну (інтенсивний обмін інформацією) та інтелектуальну (суперечка – єдиний тренажер людського розуму) функції.

Основне завдання полеміки – утвердження однієї з протилежних позицій, проте необхідно пам'ятати, що головним у суперечці є досягнення істини. У полеміці неприпустимі некоректні прийоми (підміна тези, аргумент до сили чи до невігластва, використання хибних і недоведених аргументів). У полеміці важливе значення мають, зокрема, ініціатива, нав'язування свого сценарію обговорення теми, раптовість у використанні доведення, вибір найбільш вдалого часу для викладення вирішальних аргументів.

Уміння організовувати полеміку, скеровувати її в потрібне русло вимагає  від оратора великої майстерності, глибоких знань. Полемічна бесіда, гостра і одночасно толерантна, — найскладніша форма зближення з аудиторією.

Плідно вести дискусію, переконувати аудиторію, вигравати суперечки допомагають полемічні прийоми. Однак слід зауважити, що вони можуть бути як прийнятними (коректними), так і не дуже достойними того, щоб їх використовувати.

Завдання:  в зошит полемічні прийоми, вивічть

Коректні полемічні прийоми


Зверни увагу!

Висміювання опонента — коректний прийом  у ході полеміки. Однак його застосування потребує дотримання певних вимог:

- ніяким гумором, сарказмом, ніякою іронією  не можна підміняти логічну критику і розкриття позицій опонента. Ці види комічного повинні вживатися  в сукупності з усіма іншими заходами розкриття і критики позиції опонента;

- як у ході полеміки в цілому, так і у використанні гумору необхідна тактовність.  До гумору слід удаватися делікатно, не торкаючись гідності особистості.

Завдання: занотуйте в зошит види некоректних полемічних прийомів, вивчіть

Некоректними є такі полемічні прийоми:
 
• зумисний відхід від теми (намагання відволікати увагу від обговорюваного твердження, довгі розмірковування про речі, що не мають ніякого стосунку до актуальних питань);
 
• використання аргументу до публіки (учасник полеміки апелює переважно до почуттів слухачів, а не до розуму);
 
• використання аргументу до особистості (супернику приписують такі вади, які роблять його смішним, кидають тінь на його розумові здібності, підривають довіру до його роздумів. Предметом суперечки стає особистість суперника, а не те, що він говорить);
 
• використання аргументу до марнославства (звучать хвалебні оди супернику з надією, що він, розчулений компліментами, стане м’якшим і поступливішим);
 
• використання аргументу до фізичної сили (звучать попередження про неприємні наслідки, про можливе застосування фізичної сили, засобів примусу);
 
• використання аргументу до жалості;
 
• виведення суперника з рівноваги шляхом грубих витівок, образ, знущань тощо.

► Пошукове завдання. Скориставшись джерелами Інтернету, відшукайте зразок полеміки. З’ясуйте, якими прийомами скористались полемісти.
► Творче завдання (на високий бал). Складіть сенквейн (сенкан) про полеміку.


Фото виконаних завдань надсилайте в особисті повідомлення у Вайбер

Немає коментарів:

Дописати коментар