Ознайомтесь із теоретичним матеріалом та перегляньте навчальне відео. Дайте відповіді на питання:
За давніх часів греки шанобливо ставилися до Гомера і вживали до нього епітет «божественний». Платон уважав, що Гомер «виховав усю Елладу», а гомерівські герої – Ахілл, Гектор, Одіссей, Пенелопа й Андромаха – стали улюбленцями не тільки давніх греків, а й наступних поколінь. Скульптурами гомерівських героїв прикрашали храми, сцени з поем зображали на античних вазах, зброї. Для античного світу гомерівський епос був книгою книг, а «Іліада» й «Одіссея» слугували шкільними підручниками в Давній Греції і в Римі. Гомерівські герої були взірцем для виховання дітей, а поеми слугували кодексом моралі античного світу. Усе це є підставою ще ближче познайомитися з «Одіссеєю» і її головним героєм, прослідкувати
його життєвий шлях.
«Загальна характеристика героя»
«Одіссея» – поема мандрів. Разом із головним героєм ми потрапляємо у світ природи. У пейзажах ми впізнаємо Грецію, де ростуть кипариси, оливи, відчуваємо «запах кедра і пахучої туї». Центральний персонаж поеми – Одіссей, однак свої подвиги він звершує не на полі бою, а серед чудовиськ, чарівників і ворогів. Тому такі риси, як спритність і хитрість потрібні йому не менше, аніж сила і відвага. Одіссея відрізняє, насамперед, уміння знайти вихід з будь-якої ситуації. Одіссей постає на сторінках поеми не тільки як хоробрий воїн і мудрий воєначальник.
Він і досвідчений дипломат, і відважний мореплавець, торговець.
Одіссей – син аргонавта Лаерта й богині Артеміди Антиклеї. Ім`я Одіссей з давньогрецької перекладається як «сердитий» або «гнівний», а римляни називали його Уісс. Завдяки своєму розуму та спостережливості герой рятує себе і своїх друзів, проявляючи відповідальність за їхню долю. Одіссей рішучий і запальний, але це не заважає йому правильно оцінити ситуацію. Нерідко Одіссей буває марнославним і нерозсудливим, не завжди прислухається до порад своїх супутників. Він жорстокий у помсті, але здатний визнати свої помилки. Одіссей – вірний чоловік, хороший батько, відданий друг. Домінуючою рисою характеру героя є любов до Батьківщини. Він не погоджується проміняти на безсмертя свою Ітаку, родину, дружину. Одіссей постає в поемі представником усього людства, що відкриває та пізнає світ. В образі Одіссея втілено все багатство людської натури.
«Одіссей – Пенелопа»
Одіссей – цар Ітаки, після закінчення війни повертається додому. На його шляху трапляються різні пригоди: німфа Каліпсо тримала його в себе, бо хотіла з ним одружитися, але Одіссей щиро кохає свою дружину й тому поспішає додому. Його дружина Пенелопа, щоб зберегти любов і вірність чоловікові під час його тривалої відсутності, витримує героїчну боротьбу. Автор показує Пенелопу розумною і винахідливою, як ї ії чоловік.
Розгніваний Посейдон переслідував героя до самої домівки. Афіна ж співчувала і допомагала Одіссею. Вона зустрілася з його сином Телемахом і підказала де шукати батька.
«Одіссей – образ протиріч»
Одіссей – дійсно епічний герой і водночас є «всебічно розвиненою особистістю». Він хоробрий воїн і мудрий воєначальник, досвідчений розвідник, відважний мореплавець, майстерний тесляр, мисливець, торговець, дбайливий господар й оповідач. Він люблячий син, чоловік і батько, але він одночасно і коханець прекрасних німф Кирки і Каліпсо. Образ Одіссея витканий із протиріч. Протягом десяти років повертається Одіссей додому і постає перед нами у своїх подорожах і мореплавцем, і розбійником, і, навіть, шаманом, який викликає душі померлих, і бідним старим. Одіссей має вигляд звичайної людини: фізично витривалий. Гомер, характеризуючи свого героя, часто використовує епітет «хитромудрий» і це влучно характеризує Одіссея. Він розумний, кмітливий і хитрий. І саме ці риси характеру допомагають йому в епізодах із троянським конем, під час перебування у кіклопа. Він рятує себе і своїх друзів завдяки розуму і винахідливості. Одіссей люблячий чоловік і батько, але він не ідеальна
людина і здатний визнавати свої помилки. Варто вказати і на темні сторони героя. Він часто буває марнославним, підступним до ворогів, глузливим і нерозсудливим, проте завдяки своєму патріотизму, сміливості й розуму, він користується заслуженою повагою.
«Одіссей – відважний воїн»
Гомер описує Одіссея як «бувалого мужа», який довго блукав світом, зруйнував Трою і намагався врятувати себе і своїх друзів від смерті. Одіссей – відважний воїн, який часто перемагає і досягає мети хитрістю, а хоробрість і мужність – це риси, які він здобув у походах,
битвах і мандрах. Одіссей – герой Троянської війни, який зібрав грецьке військо і зумів знайти Ахілла, вигадав троянського коня. Образ Одіссея дуже цікавий і загадковий. Читачів турбує питання, як в одній людині можуть поєднуватися хоробрість і мужність, розум і хитрість. Гомер зображує свого героя, як досконалу людину, у якій поєднанні краса, розум і сила.
"Одіссея" аудіокнига скорочено. Гомер
Образ Одіссея
Поміркуйте над питаннями, відповідь запишіть в зошит:
– У чому полягає різниця між поемами Гомера «Іліада» й «Одіссея».
– Від кого читач дізнається про події в обох поемах?
– Із яким проханням звернувся Одіссей до Демодока?
– Що об`єднує ці дві поеми?
– Що вам відомо про соціальне походження Одіссея?
– Якими рисами наділив свого героя Гомер?
Фото виконаного завдання надішліть мені в особисті повідомлення у Вайбер
Немає коментарів:
Дописати коментар